مدیر کل
هماهنگی امور رفاهی زائرین

مهدی فروزان

 

    .
۱۳۹۷/۰۱/۱۵

یادداشتی به قلم مهدی فروزان مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائرین استانداری خراسان رضوی

توسعه گردشگری داخلی؛ نمود حمایت از کالای ایرانی

شهر مقدس مشهد به عنوان یکی از مهم‌ترین قطب های گردشگری مذهبی کشور و حتی جهان اسلام، هر ساله پذیرای خیل عظیم مشتاقان و زائران مرقد حضرت ثامن الحجج (ع) است. این سفر معنوی، در نوروز برای ایرانیان معنای دیگری دارد و از این جهت در این ایام شاهد پیک حضور زائران هستیم.
اما علاوه بر وجود مضجع مطهر حضرت رضا(ع)، این کلان شهر مذهبی و خطه خراسان رضوی، به دلیل دارا بودن انبوه جاذبه های گردشگری همچون آرامگاه ها، مساجد و ابنیه تاریخی و مذهبی و همچنین جاذبه های گردشگری نظیر آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، مقبره نادرشاه افشار، بنای هارونیه و ده‌ها جاذبه طبیعی توانسته در ایام نوروز 97 با جذب بیش از هفت میلیون مسافر به مشهدالرضا(ع)، رشد بیش از 10 درصدی را نسبت به دوره مشابه سال گذشته تجربه کند و همین مسئله باعث شده تا در برنامه های دستگاه های اجرایی، علاوه بر فراهم کردن شرایط زیارت آسان، به جذب گردشگر در دیگر عرصه های سلامت، سیاحت و... نیز پرداخته شود.
با این حال به صراحت می توان اعلام کرد، شهر مقدس مشهد دارای ظرفیتی بیش از این برای پذیرش مسافر است اما هم اکنون به دلیل محدودیت‌ زیرساخت های مرتبط با بخش گردشگری، از جمله امکانات ارتباطی ریلی، هوایی، جاده ای و... نتوانسته است، بستر موجود را به اندازه ظرفیت آن شکوفا سازد. حال ضروری است تشویق و حمایت بخش خصوصی و ایجاد زمینه های مناسب برای جذب و حمایت از سرمایه گذاران خارجی و داخلی در این عرصه جزو اولویت های دستگاه های دولتی و نیمه دولتی قرار گیرد، چرا که تحقق این مهم علاوه بر تاثیر مثبت اقتصادی برای تمام سطوح جامعه، رفاه حال همشهریان و هم استانی‌ها را در پی خواهد داشت.
بنابراین بخش های مختلف استان و به ویژه کلان شهر مشهد با جاذبه های منحصر به فرد خود، برای رشد و بالندگی و توسعه پایدار در عرصه گردشگری نیاز به ارائه و تدوین برنامه جامع گردشگری مناسب دارند، زیرا قابلیت های گردشگری استان به طور عام و شهر مقدس مشهد به طور خاص به دلیل وجود مشکلات زیرساختی در بخش های اسکان، حمل و نقل و ... تاکنون نتوانسته آن طور که باید جایگاه خود را در سطح بین المللی به دست آورد. در واقع جایگاه بین‌المللی مشهدالرضا(ع)، ضرورت توجه به توسعه روند جذب گردشگران خارجی را افزایش می دهد.
در این زمینه، به منظور جذب گردشگران خارجی و داخلی با هدف ایجاد انگیزه سفر مجدد به استان و شهر مشهد، باید توسعه مناسب مسیرهای ارتباطی با هدف تسهیل در دسترسی مسافران، ایجاد شرایط مناسب برای بهره گیری از امکانات و ظرفیت های تفریحی و اقامتی، ارتقای ساختار رزرواسیون مراکز اقامتی و تفریحی، توسعه بسترهای اطلاع رسانی، ارتقای برنامه‌های تفریحی و فرهنگی و... برای تمامی قشرهای جامعه و حتی قشر کم درآمد در کانون توجه مسئولان مربوط و دست اندرکاران حوزه گردشگری در بخش خصوصی، قرار گیرد.
اما ضرورت دارد در این مجال بر نکته دیگری نیز تاکید کنیم، در سالی که «حمایت از کالای ایرانی» نام گرفته، باید جلوه‎های متنوعی از این حمایتگری را در بخش های مختلف رقم بزنیم. یکی از این حوزه‌ها، عرصه گردشگری داخلی است.
در جغرافیای پهناور ایران عزیزمان، ظرفیت‌های گسترده و متنوع گردشگری وجود دارد و همین موضوع انواع مختلف توریسم را در کشورمان شکل داده است. اما با این وجود، ضعف زیرساخت‌ها و اطلاع رسانی ناکافی باعث شده تا اقبال به سفرهای تفریحی خارجی که منجر به خروج ارز از کشورمان می‌شود، افزایش یابد. امری که در سایه برنامه‌ریزی مناسب، حمایت دستگاه ها و همراهی موثر تشکل‌های مرتبط و صد البته توجه ویژه مردم عزیزمان به این ظرفیت‌های داخلی، قابل اصلاح خواهد بود.
نباید فراموش کنیم که تقویت گردشگری داخلی به توسعه شهرها و روستاها، اشتغال زایی، رونق بازار صنایع دستی، حفظ فرهنگ بومی، تقویت وحدت و همبستگی میان اقوام و ممانعت از خروج ارز منتج خواهد شد.
قطعا ارتقای توان گردشگری داخلی در گام بعد، توسعه ظرفیت‌ها برای جذب گردشگران خارجی را در بر خواهد داشت. موضوعی که نتیجه آن توسعه اقتصاد پایدار خواهد بود. نباید فراموش کنیم که توسعه گردشگری داخلی نمودی از حمایت از کالای ایرانی است.
در پایان باید خاطر نشان کنیم، ارائه و ایجاد یک ساختار کارآمد در بخش گردشگری مذهبی، اهتمام ویژه ای را می طلبد که نتیجه آن، ان شاءا... ایجاد افق تازه و امیدبخش در توسعه همه جانبه استان و شهر مقدس مشهد باشد.


منبع : اداره کل هماهنگی امور رفاهی زائرین
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۴۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان