سرپرست
هماهنگی امور رفاهی زائرین

احمد قربانی

 

    .
۱۳۹۷/۱۰/۳۰

نیت بیش از ۹۹ درصد گردشگران در مشهد زیارت است

مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: بیش از ۹۹ درصد افرادی که به مشهد مقدس مشرف می‌شوند، اعم از گردشگران داخلی و خارجی، به عشق زیارت حرم امام رضا(ع) به مشهد می آیند.

 به گزارش روابط عمومی استانداری  خراسان رضوی، مهدی فروزان، مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی  در نشست هم‌اندیشی فعالان و اثرگذاران اقتصادی در صنعت و گردشگری در تالار سپید اظهار کرد: آنچه در دنیای امروز حرف اول را می‌زند، صنعت گردشگری است. این صنعت بعد از صنعت نفت و خودرو، جایگاهی رفیع در سطح جهان را به خود اختصاص داده است تا بتواند بازار کار و سرمایه را جهت جذب نیروی کار عملیاتی کند.
وی افزود: آنچه ایران اسلامی، به ویژه شهر مشهد مقدس را با عارضه ای مهم درگیر کرده، بخش گردشگری مذهبی است. ما در مشهد به وضوح اعلام می‌کنیم که هر گردشگر، یک زائر و هر زائر یک گردشگر است. بیش از ۹۹ درصد افرادی که به مشهد مقدس مشرف می‌شوند، اعم از گردشگران داخلی و خارجی، به عشق زیارت حرم امام رضا(ع) به مشهد می آیند.
فروزان خاطرنشان کرد: امروز در دنیا ۲۵۰ میلیون نفر در صنعت گردشگری مشغول به کار هستند. ما در حال تجربه انواع گردشگری در دنیا هستیم از جمله گردشگری ورزشی، تاریخی، طبیعی و مذهبی. در حال حاضر مدتی است که در مشهد به دنبال توسعه گردشگری سلامت نیز هستیم.
مدیر کل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی بیان کرد: یکی از راه‌های جذب گردشگر، اقامتگاه‌ها و جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و سایر جاذبه‌هایی است که سبب جذب گردشگر می‌شود. در خراسان بیش از یک میلیون و ۵۰۰ اثر تاریخی وجود دارد که تنها ۱۵۰۰ مورد آن شناسایی و ثبت شده و رقم پایینی است. ما نتوانسته‌ایم به یک استاندارد در این زمینه دست یابیم.
فروزان خاطرنشان کرد: ۸۶ مسیر گردشگری به مشهد مقدس وجود دارد که هنوز نتوانسته‌ایم آن را تبیین کنیم. باید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و بخش خصوصی وارد کار شوند تا بتوانند یک بستر خوب در این عرصه فراهم کنند. همچنین ۵۵ درصد اقامتگاه‌های رسمی ایران اسلامی، اعم از هتل‌ها و هتل آپارتمان‌ها، در مشهد مقدس قرار دارد.
وی اضافه کرد: با عنایت به اینکه در ستاد اجرایی خدمات سفر، وظیفه آمارگیری از زائرین را برعهده داریم و با توجه به رصد دوستان مان در مجموعه های مدیریت حمل‌ونقل، براساس آخرین آمار تا اسفند سال ۱۳۹۶، ۳۱,۵ میلیون زائر به مشهد مقدس مشرف شده اند که از این میان ۳ میلیون زائر خارجی بوده اند. خوشبختانه این رقم در آمارهای مربوط به پایان آذر امسال ۲۷ میلیون و ۳۰۰ هزار زائر است که از این میان ۳ میلیون زائر، خارجی بوده اند.
مدیر کل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی عنوان کرد: به جهت کاهش ارزش پول ملی و پایین آمدن هزینه خدمات در مشهد و ایران اسلامی، گردشگران خارجی و کسانی که به عشق زیارت حرم امام رضا(ع) به ایران آمده، شرایط بهتری برای سفر به مشهد دارند.
فروزان در خصوص راه‌های جذب گردشگر گفت: در دورنمای سند ۲۰ ساله کشور برای مشهد مقدس تکلیف شده که تا سال ۱۴۰۴ ورودی زائر به مشهد مقدس به ۴۰ میلیون زائر برسد. همچنین از لحاظ کیفی نیز باید اقداماتی در مشهد صورت گیرد. از میان این ۴۰ میلیون زائر، باید ۸ میلیون زائر خارجی باشد
مدیر کل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: در حال حاضر میزان اقامت یک گردشگر در مشهد در ایام پیک ۳,۵ شب است. همچنین در ایام غیر پیک میزان اشغال اقامتگاه ها ۳۰ درصد است که این یک نقص بشمار می رود. در مجموع حدود ۳۲۰ هزار تخت‌خواب در سطح مشهد مقدس و استان خراسان رضوی وجود دارد که می‌تواند از زائرین و میهمانان پذیرایی کند.
فروزان خاطرنشان کرد: عمده کاری که در استانداری و ستاد اجرایی خدمات سفر انجام داده‌ایم، این است که بتوانیم توزیع یکنواخت زائر در طول سال را داشته باشیم. همچنین ما در حوزه گردشگری سلامت در حال پیشرفت هستیم و یک کارگروه اصلی در این خصوص تشکیل داده ایم و ۱۵ شرکت گردشگری سلامت مجوز رسمی فعالیت دریافت کرده اند و حدود ۷ شرکت دیگر نیز در حال اخذ مجوز هستند. در حال حاضر ۳۰ بیمارستان در سطح مشهد مقدس فعال است که ۱۵ مورد آن مجوز گردشگری سلامت را اخذ کرده‌اند.
 


منبع : اداره کل هماهنگی امور رفاهی زائرین
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۲۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان