مدیرکل
هماهنگی امور رفاهی زائرین

احمد قربانی

 

    .
۱۳۹۸/۰۶/۲۶

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائرین استاندار خراسان رضوی:

رعایت حقوق زائر از سیاست های اصلی ما است/ تشریح برنامه های دهه پایانی سفر در استان

محمد صادق براتی در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفراستان که در قالب کارگروه زائرین دهه پایانی صفر برگزار شد، اظهار کرد: امیدواریم با تجربه کسب شده در سال گذشته بتوانیم امسال به نحو مطلوب و شایسته ای خدمتگزار زائران امام رضا (ع) باشیم.
وی با ارائه آماری افزود: در سال گذشته از 4 میلیون و 500 هزار زائر در ایام پایانی دهه سفر 435 هزار نفر زائران پیاده بودند که امسال پیش بینی ما حضور بیش از 500 هزار نفر زائر در مشهد مقدس است، بنابر این همه کمیته های ستاد باید خود را آماده کنند تا بتوانیم خدمت رسانی مطلوبی در شأن زائرین گرامی انجام دهیم.
معاون هماهنگی و مدیریت امور زائرین استاندار خراسان رضوی ادامه داد: امسال در بحث استقرار ایستگاه های صلواتی هماهنگی ها وهمکاری های بهتری صورت خواهد گرفت و به نوعی برای ساماندهی این ایستگاه ها بروزرسانی های لازم صورت می گیرد، همچنین تشکیل ستاد بحران ویژه ایام پایانی سفر از جمله برنامه های در دست اقدام است.
براتی با اشاره به اینکه مباحث فرهنگی یکی دغدغه های ما در همه برنامه است، بیان کرد: اقدامات فرهنگی زیادی تاکنون در پیاده روی اربعین و مراسم پایانی دهه صفرانجام شده و انتظار این است امسال بیشتر به مسائل فرهنگی پرداخته شود، لذا به همراه قرارگاه فرهنگی آستان قدس رضوی و کمیته فرهنگی ستاد و با محوریت این دو بخش می توان محتواسازی خوبی به منظور اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ رضوی و حسینی انجام داد.
وی با بیان اینکه امکانات اولیه ایستگاه های مسیر پیاده روی منتهی به مشهد با هماهنگی های لازم تامین می شود، تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه های در دست اقدام در ایام دهه پایانی صفر، جانمایی رادیو زیارت در ایستگاه های منتهی به مشهد مقدس است که این مهم ظرفیت بالایی برای ترویج فرهنگ رضوی دارد و از طرفی اطلاع رسانی های لازم را به زائران منتقل خواهد کرد.
معاون هماهنگی و مدیریت امور زائرین استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه امسال آمادگی برای اسکان زائران در بیش از 200 مدرسه وجود دارد، خاطرنشان کرد: آموزش مدیران کاروان های پیاده یکی دیگر از اقدامات در دست اجرا در دهه پایانی صفر است که طی آن دستورات ایمنی، کمک های اولیه و نکات لازم آموزش داده می شود.
براتی تاکید کرد: یکی سیاست اصلی ما در سال 98 رعایت حقوق زائر است و بنابراین هرجا این حقوق رعایت نشود طبیعتا از ابزار قانونی برای برخورد با متخلفین استفاده می شود، با توجه به پای کار بودن مجموعه دادسرای انقلاب فرصت خوبی برای احقاق حق زائرین گرامی وجود دارد.
وی با بیان اینکه استقرار تیم های بازرسی در فرودگاه و پایانه های مسافربری از جمله دیگر اقدامات برنامه ریزی شده برای دهه پایانی ماه صفر است، افزود: در طول ایام سال متاسفانه تعدادی از تاکسی ها در مبادی خروجی حرم مطهر مسافرین را صرفا به صورت دربستی حمل و نقل می کنند که این اقدام درستی نیست، با این نگرش همکاران ما در تاکسیرانی حتما برخورد های لازم را انجام خواهند داد.
معاون هماهنگی و مدیریت امور زائرین استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: طرح گام های عاشقی بر فرهنگ میزبانی بازخورد خوبی در گذشته داشته است و پیش بینی می شود امسال هم مجددا دراین ایام اجرا شود، همچنین امیدواریم سامانه جهاد خدمت توسط شهرداری مشهد مقدس نیز در این ایام فعال بشود تا بتوانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم.
براتی ادامه داد: تجهیز اماکن اسکان اضطراری از اقدامات پیش بینی شده ما خواهد بود، همچنین با محوریت پلیس راهور و کمیته مربوطه مسیرهای تردد زائرین ساماندهی خواهد شد تا مشکلی در ترافیک شهر و تردد زائران عزیز ایجاد نشود.
وی با تقدیر از اصحاب رسانه به منظور رسالت اطلاع رسانی و پوشش اخبار، گفت: پیش بینی مسیر استقرار اصحاب رسانه گرامی در ورودی های نیشابور و قوچان به منظور تهیه گزارش و مصاحبه از اولویت هایی است که در دست اقدام می باشد.
معاون هماهنگی و مدیریت امور زائرین استاندار خراسان رضوی با اشاره به آمار ثبت نام زائرین استان در سامانه سماح برای شرکت در مراسم پیاده روی اربعین حسینی در کربلای معلی، بیان کرد: آمار ثبت نام در کشور جمعا 555 هزار نفر است که خراسان رضوی بعد از تهران و خوزستان مقام سوم را با رقم ثبت نام 42 هزار نفر در اختیار دارد که البته این آمار تا ساعت 8 شب گذشته است.
براتی در پایان اظهار کرد: سهمیه مواکب خراسان رضوی در مراسم اربعین حسینی امسال۵۸ مورد بوده که تاکنون 65 موکب  تجهیز شده است و امیدواریم تا 70 موکب این رقم افزایش پیدا کند.


منبع : معاونت هماهنگی مدیریت امورزائرین
تعداد بازدیدها : ۹۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان