مدیرکل
هماهنگی امور رفاهی زائرین

احمد قربانی

 

    .
۱۳۹۸/۰۷/۰۸

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی مطرح کرد:

تلاش برای حذف واسطه ها از فرآیند تولید و عرضه سوغات زائران

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: به دنبال این هستیم علاوه بر حذف واسطه ها، کالای مورد نیاز زائران به عنوان سوغات را با سهولت بیشتری از تولیدکننده به دست مصرف کننده برسانیم تا زائر از کیفیت و قیمت مناسب کالا اطمینان داشته باشد.
محمد صادق براتی در جلسه بررسی و تبادل نظر پیرامون وضعیت بازار سوغات زائر که با حضور روسای اتحادیه های صنفی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: آمار ورود زائران داخلی و خارجی به مشهد در سال های اخیر افزایش داشته است به طوری که در سال 97، 32 میلیون و 900 هزار زائر داخلی و 3 میلیون نفر زائر خارجی به این کلانشهر سفر کردند.
وی افزود: به دنبال این هستیم علاوه بر حذف واسطه ها، کالای مورد نیاز زائران به عنوان سوغات را با سهولت بیشتری از تولیدکننده به دست مصرف کننده برسانیم تا زائر از کیفیت و قیمت مناسب کالا اطمینان داشته باشد.
معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه رویکرد استانداری در حوزه سوغات زائر «حمایتی» است، بیان کرد: استانداری حمایت های لازم را انجام خواهد داد تا اتحادیه های صنفی مرتبط با سوغات زائر کالای با کیفیت خوب و قیمت مناسبی در اختیار زائران قرار دهند.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی در حاشیه این جلسه به خبرنگاران گفت:یکی از مسائلی که در حوزه زیارت حائز اهمیت است، اقتصاد زائر است لذا ما موظف به ایجاد زیرساخت‌ها برای برقراری ارتباط منطقی میان  ۲واژه زائر و اقتصاد هستیم.
براتی افزود: از یک نگاه ،شهر مشهد حول محور امام رضا ع شکل گرفته و افرادی که به عنوان مسافر وارد مشهد می شوند یکی از اولویت های خود را به موضوع زیارت اختصاص خواهند داد.
وی با بیان اینکه در این نگاه تعریفی به اسم سوغات زائرین مطرح است، اظهار کرد:زمانیکه زائرین به قصد زیارت وارد مشهد می شوند ایجاد زیرساخت هایی همچون سوغات زائر بیش از پیش ضرورت میابد.
وی ادامه داد: مفهومی به اسم سوغات وجود دارد که متاسفانه ما در این مدت چندان در آن موفق نبوده ایم و بخشی از بازار یک هزار میلیاردی سوغات به دست کالاهای چینی سپرده شده است ،در حالیکه سوغات زائر باید به اقتصاد شهر و کشورمان کمک کند.
براتی با اشاره به اهمیت استفاده از ایده‌های اصناف و اتحادیه ها برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی، ابراز کرد: متأسفانه در زمینه سوغات زائر ایده‌پردازی مورد غفلت قرار گرفته است، اما باید توجه داشت که اقتصاد، کار و اشتغال به مفاهیمی تبدیل شده‌اند که هر فعالیتی برای شکوفایی آن صورت گیرد، حائز اهمیت است، لیکن برای رسیدن به این مهم ارائه طرح ها و پیشنهادات فعالان این حوزه در کنار حمایت های دستگاه ها و نهادهای حاکمیتی ضروریست.
در ادامه این جلسه معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: بر اساس بررسی های انجام گرفته، حدود 65 درصد کالای خریداری شده توسط زائران کالای داخلی است.
علی رسولیان با اشاره به اینکه «تدوین بسته سوغات» به منظورخرید کالای ایرانی یکی از تاکیدات استاندار خراسان رضوی است، افزود: این مهم نیازمند تامین زیرساخت هایی است، به طور مثال در حوزه پوشاک علی‌رغم وجود توانمندی ها و ظرفیت های خوب؛ نیاز است مکانی پیش بینی شود تا فروشندگان و فعالان حوزه پوشاک هم افزایی های لازم را با هم انجام دهند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: این ظرفیت ها و پتانسیل ها در بازار جواهرآلات هم وجود دارد، همچنین در حوزه تولید کنندگان صنایع دستی نیاز است تا از فعالان این عرصه حمایت شود.

 
 

منبع : معاونت هماهنگی مدیریت امورزائرین
تعداد بازدیدها : ۲۶۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان