مدیرکل
هماهنگی امور رفاهی زائرین

احمد قربانی

 

    .
۱۳۹۸/۰۹/۱۳

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمال شرق کشور:

برگزاری نمایشگاه «خراسان سرزمین خورشید» با معرفی آثار نفیس خراسان رضوی در تهران/ ۴۵ نسخه خطی و چاپ سنگی نفیس استان در معرض دید عموم قرار می‌گیرد

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمال شرق کشور گفت: در نمایشگاه «خراسان سرزمین خورشید» ۴۵ نسخه خطی و چاپ سنگی نفیس مربوط به اندیشمندان، محققین و اصحاب علم خراسان رضوی که از دیرباز به جای مانده است، به نمایش گذاشته خواهد شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، اکبر شیخ در نشست خبری هفتمین نمایشگاه استانی «موزه کتاب و میراث مستند ایران» که با عنوان خراسان سرزمین خورشید در محل استانداری برگزار شد، اظهار کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بر اساس قانون، یک سازمان فرهنگی، علمی، پژوهشی و خدماتی است که مسئولیت حفظ، نگهداری، جمع‌آوری اسناد، کتاب، میراث مستند و مکتوب را برعهده دارد.
وی با اشاره به اینکه در خراسان رضوی 4 میلیون سند ارزشمند حفظ و نگهداری می‌شود، افزود: این مهم از ظرفیت‌هایی خوب خراسان رضوی بوده که باید در معرض دید قرار بگیرد، در این راستا سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سال جاری به هر استانی 10 روز فرصت داده است که بخشی از داشته‌های خود را با قالب نمایشگاه در معرض دید عموم مردم بگذارند.
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمال شرق کشور در خصوص جزئیات نمایشگاه فوق، ادامه داد: نمایشگاه خراسان سرزمین خورشید از 18 تا 28 آذر ماه جاری در محل موزه کتابخانه ملی تهران برگزار خواهد شد، در این راستا اصل نفایس، اسناد و کتب خطی در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می‌شود.
شیخ با تاکید بر اینکه خراسان رضوی مهد علم، فرهنگ و تاریخ بوده و بزرگان زیادی در خود پرورش داده است، تصریح کرد: در این نمایشگاه 45 نسخه خطی و چاپ سنگی نفیس مربوط به اندیشمندان، محققین و اصحاب علم خراسان رضوی که از دیرباز به جای مانده است، به نمایش گذاشته خواهد شد.
وی با بیان اینکه در انتخاب نفایس به نمایش گذاشته در نمایشگاه مذکور قدمت نسخه، زیبایی و سالم بودن اثر ملاک آثار بوده است، خاطرنشان کرد: قدیمی ترین نسخه خطی که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می‌شود‌، کلیات عطار است که نگارش آن به سال 847 قمری برمی‌گردد.
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمال شرق کشور بیان کرد: در حوزه معاصر حدود 30 اثر انتخاب شده که مربوط به مفاخر استان است، در این راستا کتاب‌هایی از مقام معظم رهبری، جلال الدین آشتیانی، ملک الشعرای بهار، استاد شفیعی کدکنی وغیره در این نمایشگاه برای علاقمندان به نمایش گذاشته می‌شود.
شیخ با اشاره به اینکه 10 عنوان از اولین روزنامه‌های استان در این نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته می‌شود، افزود: قدیمی‌ترین نسخه روزنامه‌ خراسان که مربوط به 114 سال قبل است، در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: 35 سند ارزشمند در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می‌شود و قدیمی‌ترین آن به 423 سال قبل برمی‌گردد که رونوشت حکم شاه عباس در خصوص وقف املاک در مشهد است، همچنین اصل دست نوشته مقام معظم رهبری که مطلبی را در سال 1370 یادداشت کرده‌اند به نمایش گذاشته می‌شود، از طرفی اسناد غیرکتابی مثل تمبر و عکس هم در این نمایشگاه وجود دارد.
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمال شرق کشور با اشاره به جزئیات مراسم افتتاحیه این رویداد، اظهار کرد: آئین افتتاحیه این نمایشگاه با حضور شخصیت‌های علمی، فرهنگی سیاسی و اجرایی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار خراسان رضوی برگزار خواهد شد، همچنین از شخصیت‌های بزرگی نظیر استاد محمدرضا شفیعی کدکنی، مصطفی درایتی ، پروفسور یاحقی و ... تجلیل به عمل خواهد آمد.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲۳۷۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

بازدید امروز ۳۷
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۱۴ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۳۱ نفر
کل بازدیدکنندگان ۱۵۰۸۲۵ نفر
تعداد کاربران مهمان ۴۹ نفر
آماربازدیدکنندگان